PIENINY, PIENINSKÝ NÁRODNÝ PARK

Pieniny je kraj na severovýchode Slovenska obdarený nesmiernym bohatstvom prírodných krás, nádherných a rozmanitých horstiev či ďalšími klenotmi neživej prírody. Vynikajúce prírodné podmienky, zachovaná ľudová architektúra a folklór či kultúrno-historické pamiatky robia z Pienin perlu Slovenska a jeden z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov cestovného ruchu v krajine. V regióne Pienin sa nachádza Pieninský národný park - rozlohou síce najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostávajúci za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom.

SPLAV RIEKY DUNAJEC

Najväčšou atrakciou je splav po rieke Dunajec na tradičných drevených pltiach alebo raftoch, cez najväčší prírodný kaňon v strednej Európe. Najbližšie nástupné prístaviská pltní sa nachádzajú neďaleko penziónu. Dĺžka splavu je z prístavísk pltí v Červenom Kláštore 9 km a jeho celá trasa vedie cez úchvatný prírodný kaňon a končí v obci Lesnica. Cestu späť je možné absolvovať formou nenáročnej prechádzky, prípadne je možné využiť autobus, taxi službu alebo horské bicykle. Po ukončení splavu je možnosť sa naobedovať, alebo občerstviť v Chate Pieniny pri goralskej hudbe.

KARTUZIÁNSKY KLÁŠTOR S MÚZEÁLNOU EXPOZÍCIOU

V obci Červený Kláštor sa nachádza mníšsky barokový kláštor s neskorogotickými prvkami. V jeho objekte je v letnej sezóne denne prevádzkované múzeum, ktoré tvorí historická, národopisná a lekárnická expozícia. Nachádza sa tu známy herbár slávneho bylinkára a mníšskeho lekárnika frátra Cypriána, ktorý v Pieninách a blízkych Belianskych Tatrách nazbieral a v 4 jazykoch popísal 283 druhov rastlín.

TURISTIKA A ŠPORT

Pieninský národný park ponúka radu turistických trás v prekrásnej prírode, kde najkrajšiou je výstup na Tri Koruny a na najkrajšiu skalu Pienin - Sokolicu. Turistiku v Pieninách dĺžkou a obtiažnosťou môžu využívať návštevníci podľa svojej fyzickej dispozície. To isté platí pre cykloturistiku, ktorá množstvom, rozmanitosťou a rôznorodou náročnosťou uspokojí každého cykloturistu. Bezprostredná blízkosť rieky Dunajec dovoľuje absolvovať aj vodné športy (kanoe, rafty, kajaky). V obci sa taktiež nachádza multifunkčné športové ihrisko (futbal, tenis, volejbal).

PRIEHRADA, NIEDZICKÝ ZÁMOK

Iba 7 km vzdialená priehrada za poľskou hranicou poskytuje oddych i realizáciu množstva vodných športov. Po jazere je k dispozícii možnosť povoziť sa na vyhliadkovej lodi, vodných bicykloch alebo člnoch. Je ideálnym miestom pre milovníkov surfovania na vode. Nad priehradou sa týči stredoveký Hrad Niedzica, známy tiež aj ako Hrad Dunajec.

KÚPELE SMERDŽONKA

Priamo v obci Červený Kláštor sa nachádzajú prekrásne kúpele, ktorých história siaha do začiatku 19. storočia, kedy ako prvý začal liečivé účinky tunajšej vody (liečba kožných chorôb, chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb ako aj pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva) využívať miestny mlynár pripravujúci pre záujemcov teplé vaňové kúpele. Ide o studenú, slabo alkalickú, hypotonickú, stredne mineralizovanú liečivú vodu, s obsahom minerálnych látok a solí, najmä Na, Mg, Ca a obsahom sulfánu so špecifickým zápachom po sírovodíku, ktorý dal vode ľudový názov Smerdžonka.

TERMÁLNE KÚPALISKÁ

V neďalekom okolí penziónu sa nachádzajú viaceré termálne kúpaliská, ktoré majú návštevníci dostupné do hodiny cesty autom:
Vyšné Ružbachy (35 km)
Vrbov - Thermal Park (41 km)
Poprad - Aquacity (55 km)

LYŽOVANIE

V regióne Pienin, Zamaguria a blízkom okolí sa nachadzajú mnohé známe lyžiarske strediská. V okruhu 20 km od penziónu sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk:
Spišská Stará Ves (7 km)
Jezersko (19 km)
Spišské Hanušovce (15 km)
Niedzica (9 km)
Kluszkowce (20 km)
Penzión pod Troma Korunami
Upravované trate pre bežecké lyžovanie sú k dispozícii návštevníkom pozdĺž rieky Dunajec z Červeného Kláštora do Lesnice cez Pieniny.

© 2022 Ferdinand Križan.